تهدیدات نرم سیاسی در قرآن كریم

تألیف: محمدجواد جاوری

خرید

تاریخ انتشار: آذر 1392

تعداد صفحات: 420

شابک: 6ـ683ـ 419ـ 964ـ 978

نوبت چاپ: اول، پاییز 1392

قیمت: 130,000 ریال

شمارگان: 1500

معرفی کتاب:

امنیت یكی از حیاتی‌ترین و ضروری‌ترین دغدغه‌ها و نیازهای اصلی هر جامعه‌ای است، به‌طوری كه بدون وجود امنیت ابعاد دیگر زندگی تحت‌الشعاع قرار خواهد گرفت. به همین دلیل جوامع سعی نموده‌اند با استفاده از ابزارها و راه‌های ممكن، خود را در مقابل تهدیدات حفظ نمایند. امروزه با متنوع شدن شیوه‌های جنگ، صورتِ جنگ‌ها از نبردهای رو در رو و نظامی به نبردهای اطلاعاتی و روانی و جنگ‌های نرم تبدیل شده است. تهدید نرم مجموعه‌ اقداماتی است كه باعث دگرگونی هویتِ فرهنگی و الگوهای رفتاریِ مورد قبولِ یك نظام سیاسی شود. در واقع تمام تحولاتی كه موجب شود تا اهداف و ارزش‌های حیاتی یك نظام سیاسی به خطر افتد یا باعث ایجاد تغییر و دگرگونی اساسی در عوامل تعیین كننده‌ی هویت ملی و دینی یك كشور شود، تهدید نرم به‌شمار می‌آید. هدف اصلی تهدید نرم، حذف باورمندی نخبگان و مردم در یك نظام سیاسی، سلب اراده و روحیه‌ی مقاومت و در مجموع استحاله‌ی فرهنگی و سیاسی است.
تهدیدات نرم دارای عرصه‌هایی نظیر سیاسی، فرهنگی و اقتصادی است. عرصه‌‌ی سیاسی یكی از مهم‌ترین عرصه‌های تهدیدات نرم به شمار می¬ر‌ود كه این تهدیدات وسیله‌ا‌ی مؤثر برای فشار بر كشورهای ضعیف، همیشه مورد استفاده‌ی قدرت‌های استكباری بوده است. در این برهه‌ی حساس تاریخی شناخت، بررسی، پیشگیری و مقابله با تهدیدات از اولویت‌های ضروری و حیاتی برای دفاع از هویت و موجودیت كشور است. دین مبین اسلام به‌عنوان كامل‌ترین و جامع‌ترین ادیان الهی، تأكید و توجه ویژه‌ای نسبت به تهدیدات نرم معطوف داشته است. در این راستا قرآن كریم موارد متعددی از تهدیدات نرم را برشمرده و ضرورت توجه به آنها را به مسلمانان متذكر شده است.
نویسنده‌ی محترم در اثر حاضر كوشیده است ماهیت، چگونگی، روش‌ها و شیوه‌های تهدیدات نرم را در «عرصه‌ی سیاسی»، از دیدگاه قرآن كریم بررسی و تبیین نماید كه امید است مورد توجه علاقه‌مندان قرار گیرد.


نمای روی جلدنظرات بازدیدکنندگان:

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی (email):
* متن نظر:
Visual verification
عبارت امنیتی
    

بازديد ديروز :

بازديد امروز :

  • نام و نام خانوادگی: *
  • تلفن همراه:
  • پست الکترونیکی: *
  • گرو ه های خبرنامه: *