امام خمینی و مهار فتنه‌ی بنی‌صدر و منافقین

تألیف: فاطمه نظری كهره

خرید

تاریخ انتشار: بهمن 1392

تعداد صفحات: 320

شابک: 0 ـ 643ـ419 ـ964ـ978

نوبت چاپ: اول، پاییز 1392

قیمت: 100,000 ریال

شمارگان: 2000

معرفی کتاب:

امام خمینی (ره) بزرگمرد عصر حاضر، علاوه بر اینكه تئوری «انقلاب اسلامی» را تبیین نمود، برای اولین بار پس از حكومت پیامبر اسلام (ص) و امام علی (ع) حكومتی اسلامی با تكیه بر آرای مردم مسلمان ایجاد كرد. تدبیر، رهبری و هدایت امام خمینی علاوه بر مرحله ی انقلاب و فروپاشی رژیم پیشین، در مرحله¬ی ایجاد یك نظام جدید سیاسی نیز بسیار فوق‌العاده ظاهر گردید. مدیریت ایشان پس از استقرار نظام سیاسی اسلامی نیز مخصوصاً در مهار فتنه‌ها و بحران‌های متعدد سیاسی و امنیتی و نظامی به سان یك رهبر طراز اول و بسیار مجرب به اثبات رسید و همه ی فتنه‌گران را ناكام گذاشت. یكی از مدیریت‌های مثال زدنی امام خمینی، نحوه ی برخورد او با فتنه ی نفاق و بنی‌صدر است.
سرگذشت اولین ریاست جمهوری اسلامی ایران یكی از نكته‌های عبرت‌آموز تاریخ معاصر است. زندگی سیاسی بنی‌صدر از آن روزی كه به عنوان معتمد مردم مسلمان ایران در چهره‌ای منافقانه در اوج قدرت قرار گرفت تا آنجایی كه به عنوان چهره‌ای مطرود از كشور گریخت، می‌تواند درس‌های فراوانی دربر داشته باشد.
سیدابوالحسن بنی‌صدر فرزند آیت‌الله نصرالله بنی‌صدر در سال 1312 در همدان متولد شد. او در سال 1342 به فرانسه رفت و تا پیروزی انقلاب اسلامی در آنجا ساكن گردید. وی همراه حضرت امام خمینی در بهمن 1357، به ایران آمد و خیلی سریع توانست در امور حكومتی سمت‌هایی را كسب كند. در این زمان اولین اختلافات بنی‌صدر با مجلس خبرگان بر سر دو اصل قانون اساسی یعنی اصل ولایت فقیه و شرایط عمومی و اختیارات رئیس جمهور صورت گرفت. سرانجام علی رغم تمامی مخالفت‌های بنی‌صدر و همفكرانش، این اصول مورد تصویب قرار گرفت. هرچند انتظار می‌رفت مخالفت‌های بنی‌صدر خاتمه یابد، اما وی همچنان بر اعتراضات خود ادامه می‌داد. پس از اتمام اولین دوره ی ریاست جمهوری و كسب اكثریت آراء از سوی بنی‌صدر، وی در پی برقراری حاكمیت و اثباتِ نظریات خود در بین قوای حكومت و حتی در سطح جامعه برآمد. با شروع جنگ تحمیلی، بنی‌صدر در مقام فرمانده كل قوا با سیاست های نظامی سپاه و نیروهای مردمی به مخالفت پرداخت. سیاست های دفاعی بنی‌صدر بیشتر بر واگذاری زمین تكیه داشت و سعی می‌كرد تا از طریق اتكا به قدرت های خارجی مشكل جنگ را حل نماید.


نمای روی جلدنظرات بازدیدکنندگان:

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی (email):
* متن نظر:
Visual verification
عبارت امنیتی
    

بازديد ديروز :

بازديد امروز :

  • نام و نام خانوادگی: *
  • تلفن همراه:
  • پست الکترونیکی: *
  • گرو ه های خبرنامه: *