ستاره بلند شرق، زندگی و اندیشه های اقبال لاهوری

خرید

تاریخ انتشار: بهمن 1393

تعداد صفحات: 124

شابک: 978-964-419-751-2

نوبت چاپ: اول، زمستان 1393

قیمت: 30,000 ریال

شمارگان: 2500

معرفی کتاب:

اقبال به دلیل اندیشه­ه ای اصلاح­گرایانه و جدیدش همواره در بین متفكران و روشنفكران جهان اسلام چهره­ ی شناخته­ شده­ ای است. این آشنایی در میان صاحبان اندیشه در ایران پررنگ­ تر است زیرا قالب بیان افكار اقبال زبان رسمی ایران می­ باشد. اما در میان عموم مردم و به­ ویژه جوانان كه شاید اصلی­ ترین مخاطبان وی هستند، اقبال همچنان غریب است و شناختش می­تواند پنجره­ های جدیدی را به افق­ های وسیع اندیشه­ ای بگشاید كه در این زمانه بسیار كارساز و مشكل­ گشا است.

علامه محمد اقبال لاهوری، متفكر مسلمان، فیلسوف، حقوقدان، سیاستمدار و شاعر، در سرزمینی متولد شد كه از سویی تحت سلطه و ظلم بیگانگان قرار داشت و از سویی صحنه­ ی دائمی اختلافات و كشمكش­ های داخلی بود. مسلمانان و هندوها با كوچك­ ترین بهانه ­ای، نزاع­ های خونین و پرهیاهو به راه می­ انداختند و هیچ نقطه­ ی مشتركی با هم نداشتند. استعمار حاكم بر شبه قاره نیز كه منافع خود را در استمرار این تفرقه و جدایی می ­دید، به آن دامن می­ زد. در چنین فضایی، مسلمانان كه در اقلیت قرار داشتند، چنان دچار زندگی ذلت­ بار و رقت­ آمیزی بودند كه هیچ امیدی به بهبود اوضاع نمی­ رفت و اگر اعتراض و زمینه­ ی انقلابی به وجود می­ آمد، به سرعت سركوب می ­شد.

اقبال این مشكلات را می­دید و از درون می­ سوخت. او ابتدا شخصی ملی­ گرا بود و آرزوی آشتی مسلمانان و هندوها را در سر می ­پروراند اما به زودی پی برد كه این خواسته هرگز تحقق نمی­ یابد و باید به فكر نجات مسلمانان از این اوضاع دردناك باشد.

وی از كودكی به واسطه­ ی رهنمودهای پدرش با قرآن آشنا شده بود و به توصیه­ ی او تلاش می­ كرد هربار چنان این كتاب آسمانی را تلاوت كند كه گویی بر او نازل می­شود. بنابراین خیلی خوب با آموزه­ های قرآن آشنا بود. در فلسفه­ ی غرب و روش تعقل، به دلیل تحصیلات آكادمیك و در عرفان و تصوف ایرانی نیز به بركت موضوع رساله­­ ی دكترایش، مهارت و تبحر داشت و با تلفیق دانسته­ هایش از این سه مشرب، جهان­ بینی خاصی به دست آورده بود.


نمای روی جلدنظرات بازدیدکنندگان:

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی (email):
* متن نظر:
Visual verification
عبارت امنیتی
    

بازديد ديروز :

بازديد امروز :

  • نام و نام خانوادگی: *
  • تلفن همراه:
  • پست الکترونیکی: *
  • گرو ه های خبرنامه: *