هیئت رزمندگان اسلام (از تأسیس تا پایان دوران اصلاحات)

خرید

تاریخ انتشار: شهریور 1395

تعداد صفحات: 127

شابک: 978-964-419-795-6

نوبت چاپ: اول ، تابستان 95

قیمت: 70,000 ریال

شمارگان: 1000

معرفی کتاب:

انقلاب‌ها برای استمرار خود، به نهادهایی كه بتوانندآرمان ها و ارزشهای انقلابی را در بستر جامعه جاری ساخته و مبانی آن را ترویج نمایند، نیاز دارند. یكی از این نهادها برای تداوم ارزشها و آرمانهای انقلاب اسلامی ایران، هیات رزمندگان اسلام است. این هیات به‌ عنوان نهاد منتقل‌كننده‌ی آرمانها و ارزش‌های انقلاب اسلامی، جایگاه مهمی را در حفظ و تداوم انقلاب اسلامی در نظام اسلامی به دست آورده است.

انگیزه‌ی تأسیس «هیئت رزمندگان اسلام» مقابله با جریان تهاجم فرهنگی دهه هفتاد در ایران بود. این نهاد محصول فرآیند، شرایط، تحولات و فضای سیاسی،فرهنگی و اجتماعی حاكم بر آن دهه كشور بود. پس از سخنرانی رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره‌ی تهاجم فرهنگی در مهرماه سال  1368 و استمرار آن سخنان و مطالبه و پیگیری ایشان بسترهای لازم برای شكل‌گیری و توسعه فعالیت های فرهنگی- اجتماعی این هیات به‌ وجود آمد.

  هیات رزمندگان اسلام در شرایطی به وجود آمد كه جامعه به‌شدت دچار خلأ معنوی، فرهنگی و مذهبی بعد از جنگ تحمیلی 8 ساله شده بود. پس از پایان جنگ و در دوران موسوم به سازندگی، حضور تكنوكرات‌ها در قدرت سبب شد مسیر عدالت‌طلبی  فراموش شود و سپس در دوره‌ی اصلاحات نیز گفتمان حاكم بر دولت با عنوان " توسعه‌ی سیاسی" ، فضای جامعه را سیاست‌زده كرد. تندروهای اصلاح‌طلب در این دوره به‌ دنبال سكولاریسم بودند و مباحث جدی‌ اندیشه‌ای درباره‌ی اصل وجودی جامعه‌ی مدنی از نوع غربی را به راه انداخته بودند. در این اوضاع بود كه هیات رزمندگان اسلام پس از پیگیری‌های عده‌ای از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس كه نقش مؤثری در آن دفاع داشتند، در اواسط دهه‌ی هفتاد متولد شد.

  نهاد هیات رزمندگان به‌مرور و مخصوصاً در نیمه‌ی دوم دهه‌ی هفتاد و نیمه‌ی اول دهه‌ی هشتاد، نقش‌ بسیار مؤثری در حفظ گفتمان انقلاب اسلامی در برابر هجمه های مختلف ایفا كرد. هیئات رزمندگان با اندیشه و تفكر حفظ  شعائر دینی و ارزشی، در اكثر قریب به اتفاق شهرها تشكیل شد.این هیئات كه سبك و سیاق آن اكثراً همان شیوه سنتی هیات ها بوده در مناسبت ها و مراسمات مذهبی، سالگرد عملیات ها و یا شهدا با برگزاری مراسمات ، باعث و بانی تجمعات رزمندگان یگان های رزم، بسیجیان،خانواده شهدا و ایثارگران، و درمجموع اقشار مختلف امت حزب الهی و متدین بوده. این هیئات به نسبت سایر هیئات محلی،قومی و طایفه ای، از رونق و نشاط مذهبی خاصّی برخوردار بوده و ضمن برپایی مراسمات و آئین های مذهبی ، با حفظ ارزشهای دوران دفاع مقدس برای حفظ  و ترویج فرهنگ دفاع مقدس تلاش می كند.

 

 


نمای روی جلدنظرات بازدیدکنندگان:

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی (email):
* متن نظر:
Visual verification
عبارت امنیتی
    

بازديد ديروز :

بازديد امروز :

  • نام و نام خانوادگی: *
  • تلفن همراه:
  • پست الکترونیکی: *
  • گرو ه های خبرنامه: *