جنبش 99 درصدی اشغال وال استریت(ماهیت و پیامدها)

خرید

تاریخ انتشار: دی 1395

تعداد صفحات: 380

شابک: 978-964-419-823-6

نوبت چاپ: اول ، پاییز 95

قیمت: 170,000 ریال

شمارگان: 1000

معرفی کتاب:

  اشغال وال استریت عنوانی در اشاره به اعتراض‌ها و گردهمایی‌های خیابانی در آمریكا است كه از تاریخ ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۱ در وال استریت نیویورك آغاز شد و تا ۲۴ مارس ۲۰۱۲ در جریان بود.

 در حال حاضر عده­ای از صاحب­ نظران اقتصاد لیبرال معتقدند كه بی­ عدالتی در ذات نظام اقتصادی غرب وجود دارد و شكاف­ های عمیق طبقاتی در آن قابل مشاهده است. در واقع رشد اقتصادی و درآمد حاصل از آن تنها به در صد معدودی از اعضای جامعه اختصاص می یابد.

 جوزف استینگلر اقتصاددان به نام آمریكایی در حالی كه خود از طرفداران نظام سرمایه داری  بوده است در كتاب «هزینه­ ی نابرابر» به نقد ساختار اقتصادی لیبرالیسم پرداخته و معتقد است كه  اكنون با بیكاری و ناتوانی در خلق شغل برای بسیاری از شهروندان مواجهیم. در واقع نظام اقتصاد لیبرالی با بحران­ های مالی واقعی جدیدی روبرو است كه نشان دهنده­ ی ناكارآمدی و غیرمنصفانه بودن توام آن است.

 در واكنش به همین بحران­ ها و بی­عدالتی­ ها بود كه جنبش وال استریت در آمریكا شكل گرفت. در واقع این جنبش حركتی علیه بی­ عدالتی و فقر است، اعتراضی است علیه كسانی كه با اینكه 1 درصد جمعیت آمریكا را شكل می­دهند 99 درصد ثروت آمریكا را به خود اختصاص داده اند.

مردم شركت كننده در این اجتماعات و تظاهرات چندین هزار نفرى نیویورك یك تابلوئى بلند كردند كه رویش نوشته بود: «ما 99 درصدیم». یعنى 99 درصد ملت آمریكااكثریت ملت آمریكا – محكومِ یك درصدند. مردم آمریكا در واقع به حاكمیت اقلیت یك درصدی بر اكثریت نود و نه درصد معترض بودند كه مالیات و پول مردم آمریكا را هزینه به­ راه انداختن جنگ در افغانستان و عراق و حمایت از رژیم صهیونیستی می­ كنند. در واقع می­ توان گفت جنبش  "­وال استریت را اشغال كنید"، متاثر از اوضاع نامساعد كنونی آمریكا است و به سرعت در میان برخی گروه های سیاسی و اجتماعی جا باز كرده است.


نمای روی جلدنظرات بازدیدکنندگان:

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی (email):
* متن نظر:
Visual verification
عبارت امنیتی
    

بازديد ديروز :

بازديد امروز :

  • نام و نام خانوادگی: *
  • تلفن همراه:
  • پست الکترونیکی: *
  • گرو ه های خبرنامه: *