آسیب‌شناسی حزب مشاركت ایران اسلامی

نویسنده: سلمان علوی نیك

تاریخ انتشار: اردیبهشت 1388

تعداد صفحات: 852

شابک: 7-350-419-964-978

نوبت چاپ: اول ، بهار 1388

قیمت: 8,100 تومان

شمارگان: 3000

در انبار موجود نمی باشد.

معرفی کتاب:

 
«درست آنچه امروز برای ما روشن و واضح است، برای نسل‌های آینده مبهم می‌باشد و تاریخ روشنگر نسل‌های آینده است و امروز قلم‌های مسموم درصدد تحریف واقعیات هستند. باید نویسندگان امین، این قلم‌ها را بشكنند».
حضرت امام خمینی (ره) (صحیفه‌ی نور، ج2، ص 84)
 

پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام‌خمینی، نظام سیاسی جدیدی را تحت عنوان «جمهوری اسلامی» جایگزین نظام سلطنتی كرد. این طرح حكومتی مبتنی بر نظریه‌ی ولایت فقیه در عصر غیبت امام زمان(عج) است كه بر اساس آن، فقیه عادل با پذیرش مردم در رأس قدرت سیاسی قرار می‌گیرد و ضامن اسلامیت نظام سیاسی است. جمهوریت نظام سیاسی نیز با حضور مردم در تمام صحنه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی كه نحوه‌ی آن از طریق ساختارهای حقوقی و قانون اساسی مشخص شده است، بروز می‌یابد.

 

تلفیق اسلام و جمهوریت در جمهوری اسلامی یك الگوی ابتكاری بوده كه تاكنون چنین الگویی در كشور حاكمیت نداشته است. در چارچوب چنین بینشی شكل‌گیری احزاب سیاسی مورد پذیرش قرار گرفته، فعالیت سیاسی آنها در چارچوب كلی قانون اساسی رسمیت می‌یابد. بر اساس همان بینش، فعالیت احزاب سیاسی در این نظام سیاسی نمی‌تواند ساختارشكن باشد و چنین فعالیتی بایستی تحت حاكمیت قانون اساسی و اصول تغییرناپذیر آن صورت پذیرد.

 

پس از انتخابات هفتمین دوره‌ی ریاست جمهوری در ایران در سال 1376 و پیروزی كاندیدای مورد حمایت جریان‌های موسوم به «جناح چپ» در انتخابات مذكور، حزب مشاركت به مثابه یك حزب دولتی شكل گرفت كه در واقع پایگاه حاكمان پیروز انتخابات و یا حزب حاكم تلقی می‌شدند. مبانی فكری و رفتار سیاسی مؤسسین این حزب را می‌توان در تأكید بیش از حد بر «جمهوریت» نظام و بی‌اعتمادی یا مخالفت شدید با «اسلامیت» تصریح شده در قانون اساسی خلاصه كرد، كه این مخالفت و بی‌اعتنایی از طریق مخالفت با نهادهایی صورت می‌گرفت كه سمبل بُعد اسلامیت نظام جمهوری اسلامی بودند؛ به همین دلیل اقدامات افراد مهم حزب مذكور به شدت از طرف مخالفان سرسخت خارجی جمهوری اسلامی مورد حمایت قرار می‌گرفت.

 

در این اثر، نویسنده‌ی محترم با استناد به آثار برجای مانده از مهم‌ترین اعضای حزب مذكور به تحلیل عملكرد آن پرداخته است و این تحلیل را در چارچوب اندیشه‌ها و افكار بنیانگذار جمهوری اسلامی، حضرت امام‌خمینی، به عنوان معیار اصلی هویت این نظام نوپا به انجام رسانیده است.

 

 
در بخش اول كتاب بسیاری از دیدگاه‌ها و اندیشه‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی به‌عنوان چارچوب نظری تحقیق آورده شده تا خواننده‌ی محترم براساس آنها به ارزیابی و نقد حزبی بپردازد كه خود را در «خط امام» می‌داند.
در بخش دوم، از زمینه‌های شكل‌گیری حزب مشاركت، اهداف تأسیس این حزب، و همچنین سوابق سیاسی‌ـ‌ امنیتی چهره‌های شاخص حزب مذكور سخن به میان می‌آید.
اما بخش سوم كه بخش اصلی كتاب است، عملكرد این حزب در سال‌های (77-84) را براساس اسناد و مدارك بازگو می‌نماید.
 
 


نمای روی جلدنظرات بازدیدکنندگان:

نام: سید محمد حسن ترابی    پست الکترونیکی: sedhasan12@gmail.com    تاریخ ارسال: 5 اردیبهشت 1390 ساعت 11:09

با سلام
چرا حلا که این کتاب دیگه چاپ نمیشه فایل در اختیار نمیذارید؟


نام: نصرت    پست الکترونیکی: kharazmi1335@gmail.com    تاریخ ارسال: 15 فروردین 1390 ساعت 12:22

کتاب هدایتگرانه ایست برای کسانیکه خودراوقف جناح چپ کرده اند


نام: hfvhidl onhfkni g,    پست الکترونیکی: ebrahim_sas@yahoo.cim    تاریخ ارسال: 3 شهریور 1389 ساعت 12:49

این کتاب را مطالع کردم و آن را بسیار مفید وخواندنی میدانم موفق وموئد باشید


نام: سلمان    تاریخ ارسال: 27 دی 1388 ساعت 04:14

کتاب بسیار خوبی است و در مورد بعضی از مسائل مبهم تاریخ انقلاب از قبیل قتل های زنجیره ای دست به روشنگری واقع گرایانه و مستند زده است متاسفانه حول این کتاب ارزشمند تبلیغات خوبی انجام نشده و هنوز ناشناخته است خلاصه خواندن این کتاب برای دوستداران انقلاب از نان شب واجبتر است و قدرت تحلیل و آگاهیشان را بالا می برد


نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی (email):
* متن نظر:
Visual verification
عبارت امنیتی
    

بازديد ديروز :

بازديد امروز :

  • نام و نام خانوادگی: *
  • تلفن همراه:
  • پست الکترونیکی: *
  • گرو ه های خبرنامه: *