ولایتی از جنس یاقوت

تالیف: شبنم نادری

خرید

تاریخ انتشار: فروردین 1391

تعداد صفحات: 392

شابک: 978-964-419-572-3

نوبت چاپ: اول، پاییز 1390

قیمت: 63,000 ریال

شمارگان: 3000

معرفی کتاب:

با پیروزی انقلاب اسلامی و تغییر حاكمیت در ایران نظریه‌ی ولایت فقیه به‌عنوان پشتوانه‌ی نظری حاكمیت پس از انقلاب، توانست نظریات رقیب را كنار بزند و در عرصه‌ی عمل و اجرا وارد شود. اگرچه این نظریه در تاریخ فقه شیعه سابقه داشت و به اشكال مختلف در زمان‌های گوناگون تاریخ پربار شیعه ظهور پیدا كرده بود، در عصر غیبت به‌طور كلی جایگزین حاكمیت معصوم (ع) قلمداد می‌شد، اما با پیروزی نهضت اسلامی امام‌خمینی (ره) ثمره‌ی چندین قرن تلاش شیعه به بار نشست و این نظریه در ساختار حاكمیت جمهوری اسلامی به‌عنوان رهبری نظام اسلامی با وظایف و اختیارات مشخص در قانون اساسی نمود عینی پیدا كرد. تجربه‌ی بیش از سه دهه فعالیت جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد كه این نظریه به‌عنوان الگوی نظری مناسب، توان و ظرفیت مدیریت جامعه‌ی اسلامی را در هر عصری داراست و راهگشای مشكلات و بحران‌ها بوده و روزبه‌روز قابلیت‌ها و توانمندی‌های نظری و عملی آن نمایان می‌شود.
تحقیق و پژوهش در مورد این نظریه، چه در حوزه‌ی نظری و چه در حوزه‌ی عمل، به‌خصوص در شرایط كنونی كه هجمه‌ی الگوهای حاكمیتی وارداتی كه سنخیتی با شرایط بومی و فرهنگی ما ندارد، بسیار زیاد شده، از ضرورت‌های انكارناپذیر است.
مركز اسناد انقلاب اسلامی با توجه به رسالت علمی و انقلابی خویش، در راستای آشناكردن نسل جوان با خاستگاه و ظرفیت‌های نظری و عملی نظریه‌ی ولایت فقیه، كتاب حاضر را در دستور كار قرار داده است، تا ضمن طرح و بحث و بررسی نظریه‌ی ولایت فقیه، به برخی از شبهات و سؤالات مطرح در این زمینه پاسخ دهد. امید است كه كتاب حاضر بتواند آغاز راهی برای مطالعات و پژوهش‌های بعدی مخاطبان جوان باشد.


نمای روی جلدنظرات بازدیدکنندگان:

نام: Lorena    پست الکترونیکی: Lorena    تاریخ ارسال: 8 تیر 1391 ساعت 03:45

The aibilty to think like that shows you're an expert


نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی (email):
* متن نظر:
Visual verification
عبارت امنیتی
    

بازديد ديروز :

بازديد امروز :

  • نام و نام خانوادگی: *
  • تلفن همراه:
  • پست الکترونیکی: *
  • گرو ه های خبرنامه: *