سالشمار  زندگی شهید هاشمی‌نژاد

5/5/1311: تولد

درتاریخ 5/5/1311شمسی در شهر علم خیز بهشهر از استان مازندران در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود. پدرش سید حسن مردی با ایمان و با تقوا و كاسب محل بود كه با زحمت فراوان مخارج  زندگی خود و خانواده اش را تامین می كرد.

 

تحصیلات

تحصیل علوم دینی از 14 سالگی در محضر آیت‏اللَّه كوهستانی و سپس در قم به مدت چهارده سال نزد آیات عظام: سید حسین بروجردی و امام خمینی(ره)

ایشان دورهٔ مقدماتی حوزه را نزد آیت‌الله كوهستانی گذراند و سپس برای ادامهٔ تحصیل به قم رفت. مدتی نزد آیت‌الله علی فرید الاسلام كاشانی تلمذ كرد كه به روایتی در تأثیرگذاری معنوی و روحی وی عامل مهمی به شمار می‌رود. كاشانی در سن جوانی مجتهد بود و كتابی به عربی در مورد یكی از موضوعات اصول نوشته كه هاشمی‌نژاد نیز مقدمه‌ای به عربی اول كتاب اضافه نمود كه در آن هاشمی‌نژاد می‌گوید كاشانی از طرف حضرت ملقب به شیخ‌الشهدا شده بود. همچنین وی مدتی نزد حاج ملا آقا جان زنجانی تلمذ نمود.

 

1338: رسیدن به درجه اجتهاد

شهید هاشمی‌نژاد پس از طی دوران عالیهٔ دروس حوزه نزد آیت‌الله بروجردی و آیت‌الله خمینی در سن ۲۷ سالگی به درجهٔ اجتهاد رسید. او مدت نه چندان زیادی را هم در نجف به تحصیل پرداخت. پس از آن به مشهد مهاجرت نموده و مشغول تدریس و تبلیغ شد. هاشمی‌نژاد مطالعات زیادی هم در علوم مختلف روز داشت و اكثر بحث‌ها و كلاس‌هایش غیر از حوزهٔ علمیه با قشر جوان بخصوص دانشجویان بود و بعضی از كتاب‌های او محصول همین كلاس‌هاست. او هم سخنرانی بنام و شورانگیز بود هم نویسنده‌ای خوش‌قلم و آگاه به مسائل روز و هم یكی از مدرسین برجستهٔ حوزه علمیه.

 

۱۳۴۲: فعالیت های سیاسی

شهید هاشمی‌نژاد در نهضت ۱۵ خرداد جزو اولین دستگیر شدگان بود.

وی در دوران مبارزات اسلامی ملت ایران به رهبری امام خمینی(ره) با خطبه‏ها و سخنرانی‏های حماسی و آتشین خویش، در نشر افكار انقلابی اسلام و افشای ماهیت رژیم پهلوی، تمامی توان خود را به كار برد و در این راه متحمّل سختی‏ها و شكنجه‏های ایادی رژیم گردید. او از سال ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۷، پنج بار بازداشت شد.

 

۲۲ مهر سال ۱۳۴۲: دومین بازداشت

بازداشت دوم وی به جریان مسجد فیل مربوط می‌شد. روز ۲۲ مهر سال ۱۳۴۲ سخنرانی وی در مسجد فیل علیه آنچه كه وی آن را بی‌بند و باری زنان می‌پنداشت بود. مسأله از سوی رژیم پهلوی دنبال شد و به درگیری میان مردم و نیروهای امنیتی انجامید و دو نفر كشته شدند و ساواك هاشمی‌نژاد را دستگیر نمود. پس از پایان یافتن دومین دورهٔ دستیگری‌اش فعالیت سیاسی را از سر گرفت و جلسات بحث و انتقاد دینی را ادامه داد. هاشمی‌نژاد كه در مشهد در هیچ مكانی حق منبر رفتن و سخن گفتن را نداشت، در این مدت توانست در شهرستان‌های مختلف ایران سخنرانیهایی ترتیب دهد و هیچگاه دست از فعالیت برنداشت

 

 

۱۳۵۰: سومین بازداشت

شهید هاشمی‌نژاد بار دیگر در سال ۱۳۵۰ پس از ده شب سخنرانی مستمر پیرامون علت عقب‌ماندگی مسلمین در یكی از مساجد شیراز دستگیر و زندانی شد و از آن به بعد برای همیشه در سرتاسر كشور ممنوع‌المنبر شد.

 

۱۳۵۴: چهارمین بازداشت

شهید هاشمی‌نژاد  روز ۱۸ تیر ماه ۱۳۵۴ به اتهام اقدام علیه امنیت كشور، همراه عباس واعظ طبسی و تنی چند از مبارزین دستیگر و روز ۲ دی ماه ۱۳۵۴ به دوسال زندان محكوم شد.

 

۱۳۵۷: آخرین بازداشت

آخرین بازداشت شهید هاشمی‌نژاد مربوط بود به روز ۲۲ خرداد ۱۳۵۷ و اوج‌گیری انقلاب اسلامی كه پس از یك روز با تحصن مردم در بیت آیت‌الله سید عبدالله شیرازی آزاد شد.

 

1357: تدوین قانون اساسی

پس از انقلاب در جریان تدوین قانون اساسی نمایندهٔ اول استان مازندران بود و نقش مؤثری در تصویب اصول مهم آن داشت. وی پس از انقلاب هیچ سمت رسمی قبول نكرد.

 

1359: فعالیت در جبهه

شهید هاشمی‌نژاد با شروع جنگ تحمیلی، در جبهه‏ های غرب و جنوب حضور یافت و با سخنرانی‏های پرشور خود، در بالابردن روحیه رزمندگان، نقش بسزایی ایفا كرد.

 

۱۳۶۰

وی دبیر حزب جمهوری اسلامی در مشهد بود

حجت‏الاسلام هاشمی نژاد پس از پایان دوره مجلس خبرگان و تدوین قانون اساسی، مقام دبیری حزب جمهوری اسلامی مشهد را به عهده گرفت و از این پایگاه، حملات مداوم خود را متوجه نفاق حاكم بر بعضی مكان‏های دولتی و ارتجاع كرد و با ضد انقلاب به مبارزه سختی پرداخت.

 

۷ مهر ۱۳۶۰

شهید هاشمی‌نژاد سرانجام در روز ۷ مهر ۱۳۶۰  و در سن چهل‏ونه سالگی با انفجار انتحاری نارنجك یكی از اعضاء نفوذی سازمان مجاهدین خلق در محل دفتر این حزب در خیابان عشرت آباد مشهد كه بعداً به نام او تغییر نام داد ترور شد و در محل دارالسلام حرم علی بن موسی رضا (امام هشتم شیعیان)، به خاك سپرده شد.

 

در مورد مبارزات شهید هاشمی نژاد كتاب زندگینامه‌ سیاسی شهید هاشمی‌نژاد توسط انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی به چاپ رسیده است.