سالشمار زندگی سردار سرلشكر پاسدار محمّد جهان‌آرا

 

1333: تولد

شهید محمد جهان آرا در روز 9 شهریور ماه سال 1333  در خانوادهای فقیر در خرمشهر بدنیا آمد.

 

1348: آغاز فعالیتهای سیاسی و مذهبی

محمد جهان آرا سیزده ساله بود كه پایش به فعالیتهای دینی مساجد و هیأت های مذهبی باز شد. او فعالیتهای سیاسی و مذهبی خود را از سال 1348 با شركت در جلسات قرآن مسجد امام صادق ـ علیه السلام ـ و انجمن اسلامی دانش آموزان خرمشهر شروع كرد. در كلاس‌های آموزش و تفسیر قرآن شركت می‌كرد و عضو ثابت جلسات هفتگی هیأت های مذهبی بود.

 

1349: عضویت در گروه مخفی حزب الله خرمشهر

او در همین سال‌ ها با یك گروه مبارز مخفی به نام «حزب‌الله» خرمشهر» آشنا شد و بدین  ترتیب در سال 1349 به همراه برادرش سید علی به عضویت گروه مخفی حزب الله خرمشهر در آمد.

 

1351:

دو سال بعد یعنی در 1351 گروه حزب‌الله توسط عوامل ساواك شناسایی شد و تمام اعضایش از جمله محمد جهان آرا دستگیر و زندانی شدند؛ محمد جهان آرا به خاطر سن كمش به یك سال زندان محكوم شد.

 

1354: اخذ دیپلم

در سال 1354 دیپلمش را گرفت.  

 

1354: ورود به دانشگاه

همچنین در سال 1354 در كنكور دانشگاه قبول شد و برای ادامه‌ی تحصیل راهی مدرسه‌ی عالی بازرگانی تبریز شد.

 

1354: راه اندازی انجمن اسلامی

در دانشگاه نیز فعالیتهای سیاسی او همچنان ادامه داشت او به همراه دوستانش انجمن اسلامی مدرسه‌ی عالی بازرگانی را پایه‌گذاری كرد. اعلامیه‌های انقلابی و جزوه‌ها و بیانیه‌های ضد رژیم توسط این انجمن اسلامی میان دانشجویان توزیع می‌شد.

 

1355: عضویت در منصورون

محمد جهان آرا در سال 1355 به عضویت گروه «منصورون» كه یك گروه مذهبی معتقد به مبارزه مسلحانه بود پیوست. از آن پس محمد فعالیتهای انقلابی خود را چه در زمینه‌ی مبارزه‌ی مسلحانه و چه در زمینه فعالیتهای تبلیغی و آگاه كننده‌ گسترش داد.

 

1356: آغاز زندگی مخفی

در سال 1356 مأمور جابجائی مقادیری سلاح از تهران به اهواز میشود كه توسط ساواك شناسائی میگردد ولی او ماهرانه موفق به فرار میشود و از همان موقع زندگی مخفیاش شروع میشود.

 

1357: درگیری مسلحانه با ماموران رژیم

وقتی تظاهرات مردمی علیه رژیم شاه در روزهای بهار و تابستان 1357 اوج گرفت محمد نیز به همراه دوستانش با فعالیتهای چریكی و مسلحانه به حركت مردم یاری می‌رساند. به گونه ای كه در حمله تانكهای ارتش به مردم اهواز به همراه دوستانش در یك درگیری مسلحانه موفق به هلاكت رساندن و مجروح كردن سی نفر از آنها میشود.  

 

1357: بازگشت به خرمشهر

پس از پیروزی انقلاب اسلامی محمد جهان آرا پس از دو سال و نیم زندگی مخفی به خرمشهر بر میگردد و كانون فرهنگی ـ نظامی انقلابیون خرمشهر را به همراه دوستانش راه اندازی میكند.

هدف این كانون حراست از نظام نوپای انقلابی در برابر حملاتی بود كه از طرف بازماندگان رژیم و یا طرفداران تجزیه خوزستان به آن می شد.

 

1358: ازدواج

محمد جهان آرا در سال 1358 ازدواج كرد.

 

1358: فرماندهی سپاه خرمشهر

همچنین در سال 1358 عهده دار فرماندهی سپاه خرمشهر میشود و پس از آن به فرماندهی سپاه اهواز منصوب میگردد و بعد از آن به سرپرستی ستاد منطقه 8 سپاه گمارده می‌شود.

 

1358: پایه‌گذاری جهاد سازندگی خرمشهر

در این سال شهید محمد جهان آرا همزمان با فرماندهی سپاه خرمشهر جهاد سازندگی خرمشهر را نیز پایه‌گذاری كرد.

 

1360:

با شروع جنگ دوش به دوش مردم از شهر دفاع كرد. بعد از سقوط خرمشهر و عزل بنی صدر از فرماندهی كل قوا تمامی نیروها یك دل به دشمن یورش بردند.

 

مهر 1360: عملیات پیروزمندانه ثامن الائمه و شكستن حصر آبادان

در سال 1360 در عملیات ثامن الائمه مسئولیت اطلاعات و عملیات را عهده دار میگردد كه این عملیات با سرافرازی رزمندگان ایران به پایان می رسد. این عملیات كه منجر به شكستن محاصره‌ی آبادان شد در مهر 1360 روی داد.

 

8 مهر 1360: شهادت

 بعد از بازگشت پیروزمندانه از این عملیات كه رزمندگان موفق به شكست حصر آبادان میشوند به همراه گروهی از فرماندهان جهت بررسی نتایج عملیات با هواپیمای 130- C به تهران عزیمت میكند كه در بین راه دچار حادثه میگردد و به همراه دوستانش به درجه رفیع شهادت نائل میگردد.