به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مركز اسناد انقلاب اسلامی: این روزها بیش از هر چیز تحولات در سطح منطقه خاورمیانه مورد توجه قرار گرفته است. اتفاقاتی كه در یمن در حال رخداد است موضوعی است كه به سرنوشت تمام كشورهای خاورمیانه گره خورده است و به نحوی تاثیر گذار به همین جهت نمی توان به راحتی از كنار فهم و تحلیل این تحولات گذشت.به این بهانه سایت مركز اسناد انقلاب اسلامی گفتگوی را با جناب آقای حسین رویوران كارشناس مسائل خاورمیانه ترتیب داده كه در ادامه می توانید این گفتگو را مطالعه فرمایید.

 

به طور كلی تحولات یمن را چگونه ارزیابی می كنید؟

یمن در حال حاضر در یك مرحله گذار قرار دارد. یمن كه قبلا بخشی از شبه جزیره عربستان بود در وضع خوبی به سر نمی برد به همین جهت می توان گفت كه مردم یمن به دنبال شخصیت و هویتی مستقل بوده و هستند.این درحالی است كه عربستان به شدت برای از دست دادن نفوذ خود در یمن حساس شده درنتیجه جنگ را برای بازتولید نفوذش در یمن به وجود آورده است به همین دلیل هم اكنون جنگ بین دو اراده است كه یكی در پی استقلال در یمن است و دیگر به دنبال بازتولید یمن وابسته است و من تصورم بر این است همیشه پیروزی در اختیار ملت ها است شكل گیری یمن مستقل از عربستان در منطقه معنایش ایفای نقش سازنده تر خواهد بود.

 

گروهی وجود دارد كه اعتقاد دارد حوثی ها نمی توانند ادعای نمایندگی مردم یمن را داشته باشند و تنها این افراد نماینده عده قلیلی از مردم در یمن هستند این موضوع چه میزان صحت دارد؟

اولا این طرح شاید اشكال داشته باشد اینكه حوثی ها آمده اند و استان های دیگر را گرفته اند اصلا صحت ندارد اتفاقی كه الان افتاده است یك ائتلاف ملی از حوثی ها و دیگر نیروهای ملی شكل گرفته كه این نیروها هم اكنون در حال پاكسازی هستند و در حال از بین بردن القاعده در استان های مختلف هستند لذا حوثی ها بخشی از نیروهای ملی استقلال طلب هستند این جریان این دو ویژگی را دارد كه هم به دنبال وحدت است در حالی كه نیروهای عربستان به دنبال تجزیه یمن هستند.

 

به نظر شما عربستان هیچ راه حل دیگری به جز حمله به یمن نداشت؟

جنگ معمولا آخرین گزینه تصمیم گیران است دولت عربستان اگر از گزینه غیر از جنگ می توانست نفوذ خودش را در منطقه بازتولید كند قطعا به جنگ رو نمی آورد ولی همه گزینه ها به روی عربستان بسته است به همین دلیل عربستان جنگ را اعلام كرد اما سوال این است كه عربستان می تواند از طریق جنگ به جایی برسد؟ كه جواب منفی است تا هم اكنون عربستان به دنبال این بود كه یكی دو استان را آزاد بكند و هیچ موفقیتی كسب نكرده است كه این خود نشانگر این است حوثی ها در داخل با متحدینشان از یك پایگاه اجتماعی گسترده برخوردارند عربستان با تمام امكانات و منابع مالی كه در اختیار دارد نتوانسته این فرایند مردمی در یمن را متوقف كند.

 

مسئله ای كه شاید بدان خیلی پرداخته نشده است حمایت كشوری مانند افغانستان از عربستان بوده است این موضوع چه علتی می تواند داشته باشد؟

این موضوع به منابع مالی عربستان باز می گردد و كمك های مالی كه عربستان به برخی كشورهای مانند افغانستان دارد همه این كشورها كه الان از عربستان حمایت می كنند همگی دور سفره ریال عربستان سعودی قبلا جمع شده بودند و برای استمرار این كمك ها در كنار عربستان قرار گرفته اند.

 

آمریكا چه نقشی در این تحولات برعهده دارد آیا نقش مستقیمی بر عهده دارد یا سعی می كند خود را از این تحولات دور نگاه دارد؟

در مورد آمریكا دو گونه تحلیل وجود دارد یك تحلیل تحلیلی است كه عربستان ارائه می كند كه سعی می كند نشان دهد این جنگ به هماهنگی آمریكا صورت گرفته است و آمریكا از چند ماه پیش بحث های مفصلی با عربستان داشته و كاملا در جریان قضایا هست و اساسا اولین كسی كه رسما جنگ را اعلام كرد سفیر عرستان در آمریكا ست این روایت سعودی است كه دوست دارد نشان دهد آمریكا در كنار عربستان است.تحلیل دوم این است كه اساسا آمریكا جنگ علیه یمن را تایید نمی كند و عربستان سعی می كند كه آمریكا را در مقابل كار انجام شده قرار دهد. واقعیت امر این است كه آمریكا تا كنون به طور رسمی از این جنگ حمایت نكرده است.در قطعنامه ای كه روسیه در سازمان ملل طراحی كرده است جدیتی از سوی آمریكا برای دفاع از عربستان دیده نمی شود و همه این ها نشان می دهد آمریكا از این جنگ حمایت نمی كند و اعتقاد دارد كه این جنگ منجر به تروریست خواهد شد.كما اینكه دیده شد با برخورد یكی از بمب ها با دیواره یكی از مهمترین زندان های یمن فرماندهان مهم القاعده توانستند فرار كنند.بین این دونگاه كه آمریكا با حمله به یمن هماهنگ هست یا من اعتقاد دارم كه آمریكا هماهنگ نیست.

 

این مسائل چه تاثیراتی بر تحولات داخلی در ایران برجا می گذارد؟

عربستان تلاش كرد كه از طریق این مسائل بر مذاكرات هسته ای ایران تاثیر بگذارد اما نتوانست كه تاثیری بگذارد چرا كه این مذاكرات چارچوب های خاص خود را دارد و عربستان توانایی تاثیرگذاری بر این چارچوب ها را نداشته و ندارد.

 

شما فكر نمی كنید ایران در این جریانات مربوط به یمن دست بالا را دارد؟

بله به طور كل روی كار آمدن نیروهای كه متكی به عربستان نباشند و دارای استقلال باشند به نفع ایران است چرا كه ایران مدافع نیروهای غیر وابسته است. منطقه ای كه حیات خلوت عربستان محسوب می شود اگر به استقلال دست پیدا كند قطعا نه تنها به نفع ایران بلكه به نفع كشورهای است كه خلاف میل قدرت های بزرگ مانند آمریكا حركت می كنند همچنین می توان گفت كه در نهایت وزن استراتژیك ایران را بالا می برد.

 

به نظر شما نتیجه این جنگی كه عربستان شروع كرده به كدام سو خواهد رفت؟

به نظر من این جنگ هیچ دستاوردی برای عربستان نخواهد داشت به جز یك ماجراجویی پر هزینه كه عربستان باید این هزینه را پرداخت كند و درنهایت منجر به سقوط بیشتر عربستان در معادلات منطقه ای خواهد شد و جایگاه ایران بالا خواهد رفت.