آخرین شهر استان ادلب كه كنترل آن همچنان در دست نیروهای ارتش سوریه بود شامگاه روز پنج‌شنبه در یك عملیات سریع به دست عناصر گروه تروریستی جیش الفتح درآمد.

منابع سوری اعلام كردند گروه تروریستی جبهة النصرة به همراه گروه‌های همپیمان خود شهر اریحا را نیز به كنترل خود درآوردند و با این كار آخرین شهر این استان شمالی نیز سقوط كرد.

شهر اریحا در شمال غرب سوریه، آخرین شهر در استان ادلب محسوب می‌شد كه كنترل آن همچنان در دست دولت سوریه بود و شامگاه روز پنج‌شنبه در یك عملیات سریع به دست ائتلاف نظامی موسوم به جیش الفتح درآمد.

جیش الفتح اعلام كرده كه با حمله ای برق‌آسا شهر اریحا در نزدیكی مرز تركیه را كاملاً در اختیار گرفته است با این حال ارتش سوریه می‌گوید كه درگیری‌های شدید در اریحا همچنان ادامه دارد.

بنا بر اعلام دیده‌بان حقوق بشر، تعداد زیادی از نیروهای دولتی سوریه كه از دیگر شهر‌های استان ادلب عقب نشینی كرده بودند در شهر اریحا مستقر شده بودند و سقوط آن ظرف چند ساعت مسأله‌ای غیر عادی است.

شهر اریحا كه پیش از آغاز درگیری‌ها ۴۰ هزار نفر در آن زندگی می‌كردند٬ در نزدیكی مرز تركیه و آخرین شهر استان ادلب بود. بیم آن وجود دارد، با تصرف شهر، تروریست‌های تكفیری اقدام به كشتار مردم كنند.

ائتلاف نظامی جیش الفتح كه علاوه بر گروه تروریستی النصرة (شاخه سوری القاعده) چند گروه همفكر آن از جمله احرار الشام در آن حضور دارند و هدف از تشكیل آن منظم كردن عملیات گروه‌های مخالف دولت سوریه در شمال غرب و ساحل سوریه است.

بنا بر این گزارش، اكنون در استان ادلب تنها یك پادگان نظامی و دو روستا در كنترل نیروهای دولتی باقی مانده و این نیروها به سمت غرب عقب نشینی كرده‌اند.