كمیسیون اروپا روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام كرد دور جدید مذاكرات هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 در هفته جاری و بعد از دیدار مذاكره‌كنندگان ایران و یك مقام ارشد اتحادیه اروپا آغاز می‌شود.

بر اساس این گزارش، سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزیر خارجه ایران با هلگا اشمید، مدیر سیاسی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه 17 ژوئن در وین دیدار خواهند كرد.

هیأت‌های دیپلماتیك ایران و كشورهای موسوم به گروه 1+5 پنجشنبه (13 فروردین ماه) اعلام كردند به تفاهمی بر سر چارچوب توافق نهایی رسیده‌اند كه قرار است زیربنای ادامه رایزنی‌ها تا ضرب‌الاجل خودخوانده 30 ژوئن (11 تیرماه) باشد.

بیانیه مشتركی كه آقای «محمدجواد ظریف»، وزیر خارجه ایران و خانم «فدریكا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در لوزان قرائت كردند به مشخص كردن رئوس چارچوبی می‌پردازد كه طرفین برای توافق نهایی به آن رسیده‌اند.

علاوه بر این، ایران و آمریكا همزمان سندهای جداگانه و متفاوتی منتشر كرده‌اند كه به شرح جزئیاتی از مفاد مورد توافق طرفین می‌پردازد. محمد جواد ظریف سند طرف آمریكایی (فكت‌شیت) را رد كرده و آن را تلاش طرف آمریكایی برای مصادره به مطلوب تفاهم یاد شده خوانده است.