رئیس جمهور آمریكا با بیان اینكه برای ریشه‌كن كردن نژادپرستی راه درازی در پیش است، میراث برده‌داری و تبعیض را بخشی از «دی.‌اِن.اِی» آمریكایی‌ها دانست.

باراك اوباما در ارتباط با تیراندازی مرگبار هفته گذشته در كلیسایی در كارولینای جنوبی این اظهارات را مطرح كرد و به مسائل نژادی و كنترل سلاح در امریكا پرداخت.

اوباما درمصاحبه‌ای كه دوشنبه (یكم تیر) منتشر شد، گفت: «من همیشه به ویژه به جوانان می‌گویم نگویید در بحث مسائل نژادی آمریكا هیچ تغییری پیدا نشده است. باید به عنوان یك سیاهپوست در دهه‌های 50، 60 و 70 میلادی زندگی كرده باشید تا متوجه این تغییرات شوید.»

رئیس جمهور آمریكا افزود: «میراث برده‌داری و تبعیض هنوز بخشی از دی.‌اِن.اِی ماست كه از گذشتگان به ما رسیده است. ما هنوز از این بیماری خلاص نشده‌ایم.»

وی ادامه داد: «اینكه به كار بردن لفظ  كاكا سیاه در جامعه غیرمودبانه است معیاری برای وجود داشتن یا نداشتن نژاد پرستی نیست. فقط بحث تبعیض علنی مطرح نیست.»

اوباما تصریح كرد: «جوامع صرفا هر آنچه را ظرف 200 یا 300 سال گذشته رخ داده است یك شبه از حافظه خود پاك نمی‌كنند.»

به گزارش پرس تی وی، رئیس جمهور آمریكا در ادامه افزود: «باید بگویم درست پس از آنكه در حادثه مدرسه سندی هوك 20 دانش ‌آموز شش ساله به رگبار بسته شدند و كنگره به معنای دقیق كلمه اقدامی صورت نداد، به شدت دچار حس انزجار شدم.»

وی همچنین حادثه تیراندازی دسامبر 2012 را كه در آن 26 نفر در مدرسه‌ای در ایالت كانِتیكِت به دست یك جوان 20 ساله كشته شدند، از تلخ‌ترین روزهای ریاست جمهوری خود برشمرد.