پس از اینكه تروریست های داعش در حدود چهار سال قبل به سوریه حمله كرده و در همان مراحل ابتدایی موفق شدند كنترل برخی نقاط در این كشور را به دست بگیرند، كمتر كسی تصور می‌كرد كه این گروه تروریستی بتواند به حیات خود ادامه دهد. اما تحولات آنگونه كه بسیاری از كارشناسان و تحلیلگران گمان می‌كردند، پیش نرفت و به واسطه كمك های مالی خارجی كه از طُرُق مختلف به تروریست های داعش تزریق می شد، جایگاه این گروه تروریستی در سوریه بیش از پیش تثبیت شد. گروه تروریستی داعش از طریق فروش نفت، آثار باستانی مسروقه و ... نیز درآمدهایی برای خود دارد، اما آنچه كه موجب بقای آن تا به امروز گشته است، چیزی جز كمك های مالی هنگفت برخی كشورهای خارجی نیست. با نگاهی به چهار سال گذشته به خوبی می توان دریافت كه آمریكا، قطر، كویت و عربستان سعودی از بزرگترین حامیان مالی تروریست های داعش به شمار می روند.

آمریكا

بنابراین، كمك های مالی كه برخی كشورهای حوزه خلیج فارس به صورت كاملا داوطلبانه و به منظور تحقق اهداف خود در منطقه به تروریست های داعش اعطاء می كنند، بزرگترین منبع درآمد برای این گروه تروریستی محسوب می شود.

در همین ارتباط نشریه ایتالیایی «فورمیكه» به كمك های مالی خارجی به تروریست های داعش اشاره كرده و می نویسد: تجار ثروتمند قطری به طور غیر مستقیم و به نمایندگی از دولت این كشور اقدام به اعطای كمك های مالی به تروریست های داعش می كنند. از جمله این تجار می توان به «عبدالرحمن النعیمی» اشاره كرد كه ماهانه ده ها میلیون دلار به تروریست های داعش در عراق كمك می كند. وی در سال ۲۰۱۳ نیز كمك های مالی هنگفتی به تروریست های داعش در سوریه اعطاء كرد.

برخی گزارش های حاكی از آن است كه تروریست های داعش به صورت سالانه ۸۰۰ میلیون دلار درآمد دارند؛ یعنی چیزی حدود ۲ میلیون دلار به صورت روزانه. به گفته كارشناسان و تحلیلگران سیاسی در مقایسه با كشورهای حوزه خلیج فارس، حجم عظیمی از این مبلغ را كمك های آمریكا تشكیل می دهد. دریافت چنین كمك هایی از سوی طرف های خارجی موجب شده تا داعش به عنوان ثروتمندترین گروه تروریستی در سراسر جهان شناخته شود. البته اینكه آمریكا در خط مقدم ارائه كمك مالی به داعش ایستاده است، موضوع عجیبی نیست، زیرا این گروه تروریستی ساخته و پرداخته خود آمریكایی ها است و «هیلاری كیلینتون» وزیر خارجه سابق آمریكا در كتاب خود تحت عنوان «گزینه‌های سخت» به این موضوع آشكارا اذعان می كند.

با وجود اینكه باراك اوباما، رئیس جمهور آمریكا سال گذشته از اختصاص حدود ۹ میلیارد دلار برای مبارزه با داعش در عراق خبر داد، اما آخرین اخبار حاكی از آن است كه كاخ سفید همچنان یكی از حامیان مالی اصلی تروریست های داعش به شمار می رود؛ مسأله ای كه بسیاری از كارشناسان و اصحاب قلم درباره آن اتفاق نظر دارند. آنها معتقدند آمریكا با بیان اختصاص هزنیه میلیاردی برای مبارزه با داعش به نوعی قصد فریب افكار عمومی جهان را دارد، اما همگان به خوبی شاهدند كه داعش هم اكنون در كشورهایی نظیر سوریه و عراق حضور دارند كه حاضر نیستند تحت سلطه محض واشنگتن قرار بگیرند. از همین رو، اینكه واشنگتن تأمین كننده اصلی منابع مالی این گروه تروریستی باشد، مسأله عجیبی نیست.

پایگاه «ورلدنت دیلی» نیز با اشاره به كمك های مالی گسترده آمریكا و دولت باراك اوباما به تروریست های داعش می نویسد: كمك های گسترده و مداوم مالی و تجهیزاتی آمریكا به تروریست های داعش به ویژه در سوریه موجب شده تا این گروه با گذشت زمان قدرت بیشتری پیدا كند.

اشتباكات داعش وجبهة النصرة

در همین ارتباط روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» می نویسد: با وجود برخی اخبار و گمانه زنی ها مبنی بر قطع شدن كمك های مالی خارجی به داعش، اما برخی دولت های حوزه خلیج فارس همچنان به اعطای كمك های مالی هنگفت به این گروه تروریستی در سوریه و عراق كه در بسیاری از موارد به میلیاردها دلار می رسد، همچنان ادامه می دهند. بر اساس اعلام این نشریه، دولت های حاشیه خلیج فارس با اعطای این مبلغ ضمن تأمین حقوق ۱۰۰ هزار نفر از اعضای داعش در سوریه و عراق، از آنها برای تقویت قدرت نظامی خود و پیشروی هرچه بیشتر در این دو كشور حمایت مالی می كنند. عربستان سعودی نیز از جمله كشورهایی است كه بیشترین كمك های مالی را در اختیار تروریست های داعش قرار داده است. در همین ارتباط پایگاه «ورلدنت دیلی» سال گذشته با انتشار گزارشی جنجالی از اعطای كمك مالی ۳۰۰ میلیون دلاری آل سعود به تروریست های داعش در سوریه خبر داد.

«رابرت فیسك» روزنامه نگار مشهور انگلیسی در روزنامه «ایندیپندنت» می نویسد: عربستان سعودی با كمك های میلیارد دلاری خود نقش مهمی در تشكیل گروه تروریستی داعش ایفا كرد. مقامات سعودی هم اكنون نیز دست از اعطای كمك های مالی به داعش برنداشته و همچنان از این گروه تروریستی حمایت می كنند.

روزنامه «الاخبار» لبنان در خصوص حمایت های مالی آمریكا و كشورهای حاشیه خلیج فارس از تروریست های داعش به ویژه در سوریه می نویسد: سازمان جاسوسی مركزی آمریكا (سیا) مسئول آموزش و تجهیز تروریست های داعش مستقر در جنوب سوریه است. البته هزینه های روند آموزش و تجهیز تروریست ها به تسلیحات پیشرفته به صورت مشترك توسط آمریكا و دیگر كشورهای حوزه خلیج فارس تأمین می شود و سالانه مبلغی بالغ بر یك میلیارد دلار برای آنها هزینه دارد.

داعشیها

علاوه بر كمك های مالی خارجی به گروه تروریستی داعش، نباید از حمایت های لجستیكی تركیه به این گروه تروریستی غافل شد. در همین ارتباط «مسعود حیدر» از نمایندگان پارلمان عراق می گوید: دولت آنكارا به صورت كاملا آشكارا اقدام به حمایت لجستیكی از تروریست های داعش كرده و رفت و آمد آنها به سوریه و عراق از طریق مرزهای خود را تسهیل می كند.

وی همچنین ادامه داد: دولت آنكارا با حمایت های لجستیكی گسترده از تروریست های داعش در سوریه و عراق اهداف زیادی را دنبال می كند كه از جمله مهم ترین آنها ممانعت از تشكیل یك اقلیم كُردی در سوریه است.

دولت سوریه بارها طی نامه ای به سازمان ملل دخالت این سازمان برای جلوگیری از حمایت های دولت آنكارا از تروریست های داعش در این كشور را خواستار شد. دمشق همچنین از دولت آنكارا به دلیل باز گذاشتن مرزهای خود برای ورود عناصر تروریستی به خاك سوریه شكایت كرد. از سوی دیگر، اخیرا روزنامه تركیه ای «جمهوریت» از حمایت تسلیحاتی تركیه از تروریست های داعش در سوریه نیز پرده برداشت. این روزنامه با انتشار یك فایل ویدیویی نشان داد كه برخی كامیون های وابسته به دولت تركیه اقدام به ارسال تجهیزات نظامی به تروریست های داعش مستقر در مرزهای تركیه و سوریه می كنند. رجب طیب اردوغان در واكنش به این رسوایی اعلام كرد كه انتشار این فایل ویدیویی، افشار اسناد اطلاعاتی كشور بوده است.

اردوغان

از سوی دیگر، مشاهده می شود كه تروریست های داعش در سوریه و عراق از تسلیحات پیشرفته و سلاح های سنگین بهره‌مند هستند. در همین ارتباط روزنامه «ورلد تریبون» چاپ آمریكا در گزارشی فاش كرد كه كشورهای اروپایی تحت نظارت مستقیم ناتو اقدام به ارسال محموله های تسلیحاتی پیشرفته به تروریست های داعش می كنند. این روزنامه به نقل از منابع دیپلماتیك می نویسد: كشورهای اروپایی با نظارت ناتو، سلاح های ضد تانك، موشك، خمپاره، جلیقه ضد گلوله و تجهیزات ارتباطی در اختیار تروریست های داعش قرار می دهند. این روزنامه می افزاید: سرویس اطلاعاتی ناتو به بهانه ارسال كمك های انسان دوستانه برای مردم سوریه اقدام به ارسال تجهیزات نظامی برای تروریست های داعش می كند. این روزنامه از تركیه به عنوان یكی از كشورهای اصلی در تجهیز داعش به تسلیحات نظامی پیشرفته نام می برد.