پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی به نقل از مجمع ناشران انقلاب اسلامی، مرحوم "اصغر گلرو مفرد" از اعضای اولیۀ جمعیت فدائیان اسلام و یاران شهید نواب صفوی بوده كه هماهنگی جلسات فدائیان و دیدارهای خصوصی و عمومی شهید نواب را بر عهده داشته است، لذا روایت او از فعالیت‌های این گروه مبارز از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

كتاب "زندگی و مبارزات حاج اصغر گلرو مفرد" به كوشش احمد فلسفی تدوین شده است كه روایت مرحوم گلرو مفرد از مبارزات و اقدامات شهید نواب صفوی در مبارزه با رژیم منحوس پهلوی را با بیانی ساده و جذاب به همراه اسناد و تصاویری ارزشمند ارائه كرده است. حاج اصغر گلرو مفرد كه پس از دستگیری نواب صفوی و یارانش، دستگیر شد و تحت شكنجه‌های سختی قرار گرفت، دیده‌ها و شنیده‌های ویژه‌ای از مبارزه و مقاومت خود و همراهان شهیدش در بازداشتگاه‌های مخوف رژیم پهلوی را در این كتاب به تصویر كشیده است.

 

كتاب "زندگی و مبارزات حاج اصغر گلرو مفرد" علی‌رغم حجم كم و مطالب بسیار كوتاه، اطلاعات بسیار خوبی از شكل‌گیری جمعیت فدائیان اسلام و سیر مبارزات تاریخی آن گروه مجاهد، و حواشی آن مانند ملی شدن صنعت نفت ارائه می‌دهد به گونه‌ای كه مخاطب در مدت كوتاهی می‌تواند با بخش مهمی از تاریخ مبارزات اسلامی در عصر حاضر آشنا شود و در صورت علاقه‌مند بودن به این بخش از تاریخ معاصر ایران، دامنۀ مطالعاتی خود را گسترش دهد؛ به تعبیر دیگر كتاب "زندگی و مبارزات حاج اصغر گلرو مفرد" كه توسط انتشارات "مركز اسناد انقلاب اسلامی" در قطع پالتویی چاپ شده، به خاطر بیان ساده‌ای كه دارد می‌تواند برای عموم مخاطبان به ویژه گروه نوجوان مفید باشد و از بهترین نقاط آغاز راه مطالعات تاریخ معاصر به شمار آید. به عنوان مثال بخش اول كتاب به قدری روان و خواندنی است كه خواننده بدون وقفه آن را می‌خواند و دست از مطالعه این دوره بر نمی‌دارد.

 

این كتاب در طرح ترویج فرهنگ كتاب و كتاب‌خوانی در نماز جمعه‌های كشور كه به‌همت مجمع ناشران انقلاب اسلامی و با همكاری شورای سیاست‌گذاری ائمۀ جمعۀ سراسر كشور در حال اجرا است، معرفی شد.