سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان در حاشیه مراسم افتتاح مركز اسناد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: این مركز با جمع آوری، دسته بندی و طبقه بندی اسناد هم به لحاظ بازه های زمانی و هم به لحاظ موضوعات مختلف كه در این حوزه موضوعیت داشته است در سه مقطع زمانی قبل از پیروزی انقلاب، بعد از پیروزی و قبل از دوران پهلوی در اینجا جمع آوری كرده است. 


وی افزود: آنچه كه مهم است و ما در این مركز به دنبال آن بوده ایم اینكه كه بتوانیم گذشت زمان را در حوزه دفاعی و نظامی كشور در قالب اسناد مدون موجود در آینده زمانی به تصویر بكشیم.
 
 

سردار دهقان ادامه داد: بویژه كه جنبه‌های مهم و اساسی آن را مورد توجه قرار دهیم چه در تحلیل شخصیت افراد كه در موضع و مصادیق تصمیم گیری و اداره امور بودند، چه در بحث نوع راهبردها و راهكارهایی كه برای مواجهه با موضوعات مختلف دفاعی و نظامی داشتند و چه در بحث وابستگی‌هایی كه در قبل در ابعاد مختلف مدیریتی، آموزشی و حتی اسنادی و تولیدی تسلیحاتی با بیرون داشتند.
 
 
وی گفت: اینكه ما با پیروزی انقلاب اسلامی هم در بحث رویكرد ها و راهبردها و هم در بحث شخصیت‌ها چه وضعیتی را داریم و چه نتایج و دستاوردهای افتخارآمیزی در پیروزی انقلاب اسلامی برای ملت بزرگ ما به ارمغان آورده است می توانیم بیش از گذشته در قالب تدوین این اسناد به صورت كتاب و یا نشریه‌های مختلف آن را در معرض دید افراد قرار دهیم.
 

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افزود: بطور كلی در این مركز بالغ بر یك و نیم میلیون سند را به صورت فیزیكی نگهداری می كنیم و به همین میزان نیز به صورت دیجیتال داریم كه همه این اسناد را به گونه ای سازماندهی خواهیم كرد كه هركسی بخواهد در این حوزه مطالعه ای داشته باشد براحتی بتواند به آن مراجعه و استفاده كند. 
 

وی افزود: با مركز اسناد انقلاب اسلامی نیز گفتگو شده است كه اینجا به عنوان یك وجه تكمیلی برای مركز اسناد انقلاب اسلامی باشد و نوعی تبادل و تعامل اسناد بین دو مجموعه انجام شود كه هر چه بیشتر ما بتوانیم امكان و تسهیلاتی را برای كسانی كه علاقه مند به پژوهش و تحقیقات در این حوزه هستند فراهم كنیم. 
 

سردار دهقان درباره رعایت استاندارد مكان نگهداری اسناد نیز گفت: ما با مشاوره ای كه با تمام مراكزی كه با اسناد سر و كار دارند و همه كسانی كه در بحث آفت زدایی و بهسازی اسناد سر وكار داشته اند ، با كتابخانه ملی و مركز اسناد، مشاوره و فضا را به گونه ای طراحی كردیم كه هم به لحاظ دما و هم به لحاظ میزان وجود ذراتی كه می تواند به اسناد آسیب برساند و هم به لحاظ جنبه های مختلف فنی قادر باشیم از اسناد حفاظت و از خسارت دیدن آنها در طول زمان جلوگیری كنیم. 


وی ادامه داد: فضا هم به گونه ای طراحی شده است كه در قبال آتش و آتش سوزی و یا سایر موارد نیز این مركز در امنیت باشد.


**منبع: خبرگزاری صدا و سیما